• Novinky

            • Exkurzia

            • ZVEDAVÉ PRVÁCKE OČKÁ V BREZNE sa vybrali nahliadnuť do ríše tropického hmyzu vďaka výstave „Život v teráriu“ zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze. Zazreli denné a nočné motýle z celého sveta, chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, živé živočíchy chované v teráriách, napr. pakobylky, šváby, mnohonožky, škorpióny či pavúky – vtáčkare. Zahrali sme si puzzle, pexeso, vyskladali motýle, vyfarbili omaľovánky, prechádzali sme sa kráľovstvom pavúčích sietí.

              Sviatky jari už zvonia na dvere, výstava spojená s predajom ponúkla rôzne druhy kraslíc (farbené voskom, dierkované, maľované, striekané, vyškrabávané, papierové alebo vyrobené zo stužiek), korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Niekoľko z nich sme si na pamiatku zakúpili. V parku to malo tiež svoje čaro, drevené sochy- krajčír, mäsiar, klobučník, kováč a čižmár nás vrátili v čase do remeselných cechov, života v stredoveku a rannom novoveku. Nezabudnime, remeslo má zlaté dno.

              Mgr. Silvia Petrovičová

            • Poďakovanie

            •     9. februára sa v našej škole konal karneval. Jeho cieľom nebolo len zabaviť sa, ale aj vzbudiť v našich žiakoch záujem o dobročinnú činnosť. Rozhodli sme sa vyhlásiť finančnú zbierku pre Liečebňu dlhodobo chorých, sídliacu v NSP Brezno, n. o. Vďaka finančným darom, výťažku z tomboly a z predaja v karnevalovom bufete sme vyzbierali krásnych 220 Eur. Za uvedenú sumu sa zakúpil invalidný vozík. V mene školy ho naša pani riaditeľka Mgr. Iveta Kureková a Ing. Adriana Mušková odovzdali primárke uvedeného oddelenia MUDr. Emílii Bučkovej a vrchnej sestre oddelenia Mgr. Jane Endrekovej. Liečebnej pomôcke sa na oddelení veľmi potešili, pretože im uľahčí prácu s imobilnými pacientmi. 
                  Touto cestou by sme chceli poďakovať vedeniu školy – Mgr. Kurekovej, Mgr. Citterbergovej, Mgr. Hruškovej a ostatným sponzorom za ceny, ktoré venovali  do tomboly. Aj pomocou výťažku z tombolového predaja sa nám danú sumu podarilo vyzbierať.
              Naša veľká vďaka patrí pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom, ktorí prispeli do finančnej zbierky a v neposlednom rade aj Vám – milí rodičia a žiaci. Aj vďaka Vám totiž patríme k školám s veľkým srdcom, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. 

              Kolektív základnej školy
               

            • Vynášanie Moreny

            • Aj keď tohto roku nám jar prišla do chotára o mesiac skôr, staré obyčaje treba zachovať. Jedným z týchto zachovaných zvykov je aj vynášanie Moreny - staroslovienskej bohyne zimy. Ľudia túžili po ukončení kraľovania zimy, po skončení chladného mrazivého počasia a chorôb, ktoré zima so sebou prinášala do obydlí. Ak ľudia chceli, aby vládu nad prírodou prebrala bohyňa jari Vesna, museli vládu Moreny ukončiť. Slamenú figurínu Moreny nosili mladé dievčatá so spevom po dedine až k rieke. Na moste ju vyzliekli, zapálili a hodili do chladných vôd rieky. V utorok 19.3. sa stretli malí škôlkari i školáci a za spevu, hier i riekaniek dali Moréne zbohom. Horela veľkým ohňom. Dúfajme, že zhorela celá a do nášho kraja sa už ani na chvíľu nevráti.

              "Marejna, Marejna vajcia by jedla.

              Vajec nemáme, čože jej dáme?

              Kapustu nechce, polievku chlepče.

              Hej, Marejna!"

              Mgr. Dagmar Hrušková

            • Ponožková výzva

            • 21. marec je celosvetovo známy ako Svetový deň Downovho syndrómu. Downov syndróm je ochorenie, ktoré vzniká poruchou 21. páru chromozómu. Práve preto si 21. marca na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia – líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosti ľudí s Downovým syndrómom, ale aj to, že ich v tejto „inakosti“ podporujeme a akceptujeme. A prečo sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu spájajú ponožky? Ich tvar pripomína tvar chromozómu.  
              Aj v našej škole sme podporili túto krásnu myšlienku. Obutí v rôznofarebných ponožkách prišli nielen žiaci, ale aj pani učiteľky, pani upratovačky či pani ekonómka. Ako sme sa všetci na tento deň „vyfintili“ si môžete pozrieť v galérii.


              Mgr. Lucia Pavlove 
               

            • Deň vody

            • 20. marec je tento školský rok spojený s celoslovenským testovaním deviatakov Testovanie 9. Keď sa naši deviataci ráno odobrali do tried na testovanie, my sme v telocvični pracovali na tvorbe plagátov na tému „Voda za mier“ v rámci Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Cieľom tohtoročného Svetového dňa vody je zamerať pozornosť na zásadnú úlohu, ktorú voda zohráva v stabilite a prosperite sveta. Pripomenuli sme si, že bezproblémový prístup k pitnej vode nie je samozrejmosťou pre každého človeka na tejto planéte. Žiaci sa tejto úlohy zhostili s radosťou a zanietene pracovali. Ich kreatívne nápady sme vystavili na stenu v telocvični, kde si ich mohol každý pozrieť. Plagáty potom putovali na výstavu v priestoroch školy a do tried. Po tvorivej aktivite, za krásneho slnečného počasia, sme sa presunuli do prírody. Každá trieda mala pridelenú úlohu vyčistiť niektorú zo studničiek alebo okolie miestnych potokov. Veríme, že sme týmito drobnými aktivitami prispeli k čistote vodných zdrojov v našom okolí.

              Mgr. Elena Gregušová

              Ing. Marta Orolínová

            • TESTOVANIE 9 - OZNAM PRE RODIČOV, TESTOVANÝCH ŽIAKOV A ZAMESTNANCOV ŠKOLY

            • Na základe § 155 zákona č. 245/2008 Z. z. sa v školskom roku 2023/2024 uskutoční externé testovanie žiakov deviateho ročníka základných škôl, ktorého sa môžu zúčastniť aj žiaci podľa § 97 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z.

              Riadny termín Testovania 9 v školskom roku 2023/2024 je 20. marca 2024 (streda). Testovanie 9 sa uskutoční na všetkých školách s vyučovacím jazykom slovenským a ukrajinským z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. Náhradný termín testovania sa uskutoční 04. apríla 2024 (štvrtok a piatok). Organizáciu externého testovania žiakov upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 223/2022 Z. z. o základnej škole v znení neskorších predpisov. Testovanie 9 zabezpečuje NIVaM.

              Bližšie informácie k testovaniu nájdete na stránke:

              https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

              PaedDr. Zuzana Škutová

            • Slovenský raj

            • Dnes, 17.3.2024, bolo také nádherné slnečné počasie, že nás nenechalo len tak doma, ale vylákalo nás do prírody. Ráno sme sa vláčikom odviezli na Dedinky, prešli hrádzou, zamierili na turistický chodník a hybaj do Zejmarskej rokliny. Najkrajší výkrik „rebríky“ bol motiváciou aj pre bojazlivejších. Boli sme opatrní, veď sme predsa zodpovední turisti. Aj keď náročná, ale prekrásna je táto roklina, ktorá nás vyviedla na Geravy. Tam na nás čakal oddych v podobe kŕmenia zvieratiek, obdivovania krásnej jarnej prebúdzajúcej sa prírody, skákania na trampolíne, ale aj osvieženia. Oddýchnutí sme sa pobrali po zelenej značke smerom nadol do dediny. Našli sme ukrytú reštauráciu U Pelleho s milou usmievavou obsluhou. Neprestávajúc rozprávať o zážitkoch sme sa museli presunúť na vlakovú stanicu. Vyčerpaní, unavení a plní nádherných zážitkov sme sa vrátili späť domov.

              Touto cestou by sme sa radi poďakovali rodičom našich žiakov, že nám veria a bez problémov svoje deti vždy zveria. ĎAKUJEME

              PaedDr. Zuzana Škutová

              Mgr. Anna Jirku

            • Kuchárska kniha pre kuchára Mrkvičku

            • Žiaci 1. A triedy mali veľkú radosť. Čo však bolo dôvodom ich radosti?

              Princezná Nitôčka sa totiž s ich pomocou naučila jesť samé zdravé jedlá, čo spôsobilo zlepšenie jej zdravia. Keďže sú naši prváčikovia veľmi šikovní, ponúkli pomoc aj kuchárovi Mrkvičkovi. Spoločnými silami pre neho zhotovili kuchársku knihu plnú chutných, no najmä zdravých receptov. Žiaci vytvárali listy kuchárskej knihy – kreslili zdravé potraviny, vyfarbovali ich pastelkami, vystrihovali rôzne potraviny z časopisov. V spoločnej reflexii zdôvodnili, prečo použili jednotlivé potraviny a prečo ich recept patrí k zdravej výžive. Žiaci spoločne recepty zviazali a kuchársku knihu odovzdali kuchárovi Mrkvičkovi. Kuchár Mrkvička tak už vďaka našim najmladším žiakom nemá problém pripraviť pre princeznú Nitôčku zdravé verzie rôznych jedál. Aby prváci kuchárovi Mrkvičkovi ukázali, že aj oni sú zdatní kuchári, pripravili mu spoločne zdravú vajíčkovú nátierku, na ktorej sme si na záver hodiny všetci pochutili.

              Mgr. Ivana Tešlárová

              Mgr. Lucia Pavlove

            • Z rozprávky do rozprávky

            • Rozprávky. Kto z nás by ich nemal rád? 12. marca sa naši žiaci z prvého stupňa vydali na čarovnú a tajuplnú cestu z rozprávky do rozprávky. Tretiaci, štvrtáci a žiaci z 5. B triedy sa počas cesty stretli s malým medvedíkom Miškom a jeho medveďou rodinou. Neskôr sa zahrali na malých spisovateľov a vytvorili svoje príbehy o nezbednom medvedíkovi, ktoré sme si vypočuli. Druháci sa spoločne s vajcom a jeho šiestimi kamarátmi vybrali na vandrovku a najmladší prváci pomáhali dedkovi zo zeme ťahať repu. Po prečítaní rozprávok sme si ich šikovnosť overili pomocou rozprávkových hier a pracovných listov. Veľmi sa tešíme, že si s nimi hravo poradili a dokázali nám, že čítanie s porozumením pre nich nie je žiadnou prekážkou.

              Mgr. Ivana Tešlárová

              Mgr. Lucia Pavlove

            • Medzinárodný deň materinského jazyka

            • Materinský jazyk je prvý jazyk, s ktorým sa človek stretáva už od narodenia.

              Zdá sa nám samozrejmé jeho používanie a jeho hodnotu si v živote málokedy uvedomujeme, pritom jazyky sú najsilnejším nástrojom pre zachovanie kultúrneho dedičstva.

              21. február je Medzinárodným dňom materinského jazyka. Aj my so žiakmi I. stupňa našej základnej školy sme si dňa 11.3.2024 pripravili besedu o materinskom jazyku. Besedu otvorili žiaci druhého ročníka prednesom básne Štefana Moravčíka - Slovenčina. Zaujímavými aktivitami sme si priblížili národných dejateľov Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra, ktorých zásluhou má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a používame ho ako štátny jazyk. Slovami básne Materinská reč od Jána Navrátila sme ukončili besedu.

              „ To je krása, naše dieťa dotýka sa rodnou rečou hviezd.“

              Mgr. Ambrozová Jozefína

              Mgr. Dudášová Alena

            • Výchovný koncert s pánom Budinským

            • Dňa 7. 3. 2024 naša škola privítala folkloristu z Očovej, pána  Antona Budinského, ktorý je zberateľom ľudových piesní. Pán Budinský sa nám predstavil v očovskom kroji, kde hneď v úvode svojim prirodzeným humorom medzi nás vniesol dobrú náladu. Žiaci veľmi zaujato sledovali hru na hudobných nástrojoch ako fujara, handrárska píšťala, gajdy, drumbľa, panova flauta, heligónka, crumhorn a mnohé ďalšie. Spoločne s ním sme všetci spievali ľudové piesne, ktoré sa ozývali po celej budove, ba niektoré pani učiteľky so žiakmi  popri speve aj tancovali.
              Koncert pána Budinského sa nám všetkým páčil a odmenili sme ho potleskom. 
              Ďakujeme za pekný kultúrny zážitok.


                                      Mgr. Dudášová Alena
                                      Mgr. Luptáková Vanda

            • Divadelné predstavenie Dievčatko so zápalkami

            • V piatok, 8. 3. 2024, si niektorí žiaci našej školy mohli na jeden deň oddýchnuť od školských povinností a stráviť ho kultúrnym predstavením. Ráno sme sa stretli v škole a plní očakávaní sme sa vybrali na železničnú stanicu. Vlakom sme cestovali do Brezna, a potom sme sa ponáhľali do Mestského domu kultúry. Štúdio mladých pri Divadelnom súbore Jána Chalupku, pri príležitosti 100. výročia svojej činnosti, pripravilo muzikál Dievčatko so zápalkami. Deti vtiahol do deja dojemný príbeh malého dievčatka, ktoré sa snaží prežiť ťažké životné podmienky, hľadá svetlo i šťastie vo svojich snoch a kúzelných zápalkách. Svojou prezentáciou nás účinkujúci cez hudbu, tanec a spev zaviedli do fascinujúceho sveta, kde prevládajú sny a priateľstvo. Všetkým sa predstavenie veľmi páčilo, odchádzali sme plní zážitkov. Muzikál nám pripomenul, že aj v dnešnom svete, kde vojny, siroty, chudoba a sociálna nerovnosť pretrvávajú, môžeme nájsť nádej a lásku. Ďakujeme vedeniu školy za to, že nám umožnilo pozrieť si toto predstavenie. Žiaci si ho mohli vychutnať za odmenu, pretože si príkladne plnili svoje povinnosti v prvom polroku.

              Mgr. Ľudmila Kuklicová

              Mgr. Ivana Tešlárová

              Mgr. Lucia Pavlove

              Ing. Adriana Mušková

            • Vyhodnotenie zberu šípok

            • Šípky, červený poklad, ktorý každý z nás pozná. Obsahujú veľa vitamínov. Sú jedlé a dajú sa použiť na prípravu čajov, sirupov, kompótov či džemov. Lesy SR poznajú význam týchto malých plodov, a preto každoročne organizujú v školách Zber šípok. Aj naša škola sa zapojila do tohto zberu. Žiaci šípky usilovne zbierali, vyčistili a priniesli do školy.

              Najusilovnejších Lesy SR odmenili.

              Z prvého stupňa boli najšikovnejší naši najmenší prváci.

              Na druhom stupni, v rámci tried, priniesla najviac 8. B trieda.
              Za jednotlivcov to boli Kiara Petrovičová, 8. A, Šárka Molotová, 5. A a Jakub Minarovič, 5. A
              Ďakujeme všetkým usilovným žiakom, rodičom, starým rodičom a pedagógom, že sa zapojili do zberu.

              Dúfame, že nabudúce vyzbierame viac ako 46,3 kg. 

                                                                           Mgr. Mária Hrablayová

            • Škôlkari v škole

            • Drobčekovia si prišli pozrieť našu školu i žiakov prvej a tretej triedy. Neprišli však iba na „pozeračky“, ale aj čomusi sa podučiť a zoznámiť sa s novým prostredím. Boli veľmi milí a taktiež zvedaví, čo sa učia naši žiaci. Vyskúšali si písanie do múky, na dlážku, zahrali si s prvákmi koleso šťastia dokonca si s nimi zacvičili i zatancovali. Veríme, že sa škôlkarom u nás páčilo a že predškolákov čoskoro uzrieme na zápise v našej škole!

              Do skorého videnia a ĎAKUJEME za návštevu!!! :)


              Mgr. Silvia Petrovičová