• Zabudnuté príbehy

• Od pádu totalitného režimu v našej krajine ubehlo neuveriteľných dvadsaťdva rokov.Odvtedy sa naša krajina  snaží budovať štandardnú demokratickú spoločnosť. Ostalo za nami štyridsať rokov totality. Ostalo množstvo osudov, tragédií a činov,  ktoré totalita spôsobila a na ktoré  by mnohí  najradšej zabudli alebo ich vymazali z pamäti národa. Aby sa tak nestalo, mnohí  historici, pamätníci a dokumentaristi sa  nechcú zmieriť so „selektívnou“ pamäťou národa.  Kladú si za povinnosť zmapovať toto obdobie formou  výpovedí svedkov tej doby.Tak sa podarilo vyhľadať tých, čo si pamätajú, ako komunisti v „Akcii K“ zničili kláštory a ukradli rehoľníkom ich majetky (Tiene barbarskej noci) . Tých, čo v neľudských podmienkach žili v gulagoch a na otrockých prácach napĺňali Stalinove kruté sny (Mŕtva trať). Tých, ktorých zatkli, odsúdili a dostali nálepku politickí väzni a odpykávali  si  v Jáchymovskom pekle ťažbou uranovej rudy svoj trest.

V spolupráci týchto pamätníkov s dokumentaristami a historikmi vznikla séria dokumentárnych filmov pod názvom Zabudnuté príbehy. Aj naša škola sa zapojila do projektu  resp. do tej časti projektu, ktorá sa týkala projekcie filmov. Na hodine História v dokumentoch vo ôsmom ročníku, pod vedením Mgr. Hruškovej  sme uskutočnili projekciu dokumentárnych filmov a absolvovali besedu s autorom projektu p. Horákom, pracovníkom OZ Človek v ohrození a historikom. Škoda, že sa nám nepodarilo zapojiť sa do hlavnej časti projektu a zmapovať zabudnutý príbeh z našej obce. Aj v našej obci sa nachádza tragický príbeh, ktorý sa odohral pri kolektivizácii našej obce. Vtedy zbytočne vyhasol jeden ľudský život , život otca troch detí... Snáď sa nájde do konca školského roka pár šikovných ôsmakov, ktorí sa podujmu zachytiť tieto smutné udalosti z histórie našej obce.

Projekt sa realizuje s finančnou podporou Európskej komisie v rámci programu Európa pre občanov.

Projekt Zabudnuté príbehy organizuje OZ Človek v ohrození v spolupráci s Ústavom pamäti národa, ktorý poskytol dokumentárne filmy, ako aj historikov na diskusie so študentmi.

Mgr. Dagmar Hrušková a VIII.A