• 3G v akcii

• Od marca v našej škole prebiehal projekt 3G v akcii podporený Nadáciou Poštovej banky Slovenska. Okrem žiakov a učiteľov boli do projektu zapojení rodičia, starí rodičia, ale aj pani učiteľky, ktoré pôsobili v našej škole v minulosti a dôchodcovia z Jednoty dôchodcov Slovenska zo Závadky nad Hronom (ďalej JDS). Naši žiaci spolu s nimi pracovali v Cukrárskej výrobni, Krajčírskej dielni, 3G reštike, Tvorivej dielničke a Ajty Ajmy univerzite. Tri generácie si tak vzájomne odovzdávali svoje skúsenosti, zručnosti a vedomosti. Žiaci zároveň získali reálny obraz o remeslách, odmenách za prácu, o hodnote peňazí, pretože za svoju prácu získali mzdu – školskú fiktívnu menu – zavináče (@). Finančné služby zastrešovala 3G banka, ktorú spravovali žiaci 8. a 9. ročníka. Zarobené zavináče si mohli uložiť v 3G banke, alebo si v Obchodíku zakúpiť chutné výrobky vyrobené v Cukrárskej výrobni či 3G reštaurácii. Na predaj mali aj pekné náramky a vlastnoručne ušité drobnosti. Ako poďakovanie za spoluprácu sme my boli JDS spríjemniť ich výročnú členskú schôdzu kultúrnym programom. Žiakom sa práca so staršou generáciou veľmi páčila, a preto sa nemožno čudovať, že sa s radosťou zapojili do športového dňa, ktorý sa konal 27. 06. 2022 v priestoroch našej školy. Tri generácie sa stretli, vytvorili zmiešané družstvá a s chuťou súťažili v rôznych disciplínach. Spoločne vytvorili najdlhšieho hada z oblečenia, súťažili v triafaní lopty na cieľ, v hádzaní čižmy, v skákaní škôlky a zahrali si bedminton. O zábavu, kopec smiechu, dobrú náladu a výborné výkony nebola núdza. Športové súťaženie spríjemňoval hrou na akordeón Štefan Gažik, žiak 7.A. Všetkým zúčastneným bola odmenou radosť z hry a sladké, čerstvo upečené koláčiky. Starší žiaci si mohli svoje vedomosti a zdatnosti v jednotlivých remeslách vyskúšať v Učňovských skúškach a získať tak Učňovský list. Veľké ĎAKUJEME patrí Nadácii Poštovej banky Slovenska, ktorá projekt finančne podporila sumou 2100 €. Naša veľká vďaka patrí všetkým mamám, starým mamám, pani učiteľkám, ktoré sa do projektu zapojili. Ďakujeme vedeniu školy za poskytnuté priestory, ústretovosť a finančnú podporu projektu. Myšlienka spojenia troch generácií bola a je veľkým prínosom pre všetky zainteresované strany. S Jednotou dôchodcov Slovenska v Závadke nad Hronom sme sa dohodli, že v podobných spoločných aktivitách budeme pokračovať aj v budúcnosti. Už teraz sa tešíme na ďalšie krásne stretnutia.

Mgr. Dagmar Hrušková

Ing. Adriana Mušková