• Aká práca, taká pláca,

• Projekt Aká práca, taká pláca, také možnosti

Vďaka podpore Nadácie Národnej banky Slovenska prebiehal v Základnej škole s materskou školou, Hviezdoslavova 30, Závadka nad Hronom  od augusta2022 do januára 2023 projekt „Aká práca, taká pláca, také možnosti“ zameraný na zvyšovanie finančnej, digitálnej a mediálnej gramotnosti žiakov. Získané vedomosti a zručnosti  naučia žiakov viac porozumieť svetu financií, zodpovednosti k práci, úcte k peniazom. V rámci projektu bol založený výrobný podnik „Školorobáčik“ so šperkárskou, pekárskou a krajčírskou  dielňou. Podnik pracoval  v rámci krúžku Tvorivé dielne a na hodinách techniky. Zamestnancami podniku boli žiaci, ktorí v dielničkách vyrábali    rôzne výrobky. Žiaci vyrábali výrobky na Vianočné trhy  konajúce sa v obci a v škole. Získané financie sa využili na nákup materiálu do Tvorivých dielní. Každý žiak za svoju prácu v dielňach získaval  adekvátnu finančnú odmenu v projektovej mene „zavináč“ (@). Za vyplatené „z@vináče“ si mohli žiaci  zakúpiť v „Krámiku“ výrobky z dielní, uložiť peniaze na svojom účte v „3G banke“  alebo ich aj investovať do kúpy spotrebného tovaru pre svoje partnerstva. Založená   „3G banka“ zastrešovala finančné operácie podniku a vytvorených žiackych partnerstiev. Žiaci 5. a 6. ročníka si viedli finančný denník zarobených financií.  Žiaci 7.-9. ročníka vytvorili 2-3 členné partnerstvá, ktoré  spolu zdieľali podnájom. Spoločne sa podieľali na chode svojho podnájmu, viedli si osobné finančné denníky, riešili individuálne zadávané finančné úlohy. Na záver projektu  sa financovanie podniku a partnerstiev vyhodnotilo. Partnerstvá dostali spätnú väzbu o tom, ako hospodárili.  Víťazné partnerstvo žiakov 8.A Kristiána Pušku, Evy a Sofie  Harvanovej získalo finančnú odmenu na koncoročný výlet. Súčasťou projektu bolo  vzdelávanie žiakov Inštitútom bankového vzdelávania NBS n. o. Projektom 5 peňazí v Banskej Bystrici. Zorganizovali sme vzdelávania Svet peňazí- Naučme sa pracovať s peniazmi, Som zodpovedný a  Buďme ostražití. Cieľovou skupinou boli žiaci, učitelia a dôchodcovia z obce Závadka nad Hronom.

Za spoluprácu ďakujeme npor. Martinovi Lunterovi z OO PZ Pohorelská Maša.

Projekt bol podporený finančnými prostriedkami z Nadácie Národnej banky Slovenska sumou 2170 €.

Bez ich podpory by bola naša myšlienka učiť o svete peňazí hrou nerealizovateľná.

Ďakujeme za podporu.

Mgr. Dagmar Hrušková