Na youtubovú stránku bolo pridané video z lyžiarskeho výcviku. Nech sa páči, pozrite, ako nám bolo ....
Mgr. Anna Jirku a kolektív
Na youtubovú stránku bolo pridané video z lyžiarskeho výcviku. Nech sa páči, pozrite, ako nám bolo ....
Mgr. Anna Jirku a kolektív
Žiaci 1. A triedy mali veľkú radosť. Čo však bolo dôvodom ich radosti? Princezná Nitôčka sa totiž s ich pomocou naučila jesť samé zdravé jedlá, čo spôsobilo zlepšenie jej zdravia.
Keďže sú naši prváčikovia veľmi šikovní, ponúkli pomoc aj kuchárovi Mrkvičkovi. Spoločnými silami tak pre neho dňa 24. 02. 2025 zhotovili kuchársku knihu plnú chutných, no najmä zdravých receptov. Žiaci vytvárali listy kuchárskej knihy – kreslili zdravé potraviny, vyfarbovali ich pastelkami, vystrihovali rôzne potraviny z časopisov. V spoločnej reflexii žiaci zdôvodnili, prečo použili jednotlivé potraviny a prečo ich recept patrí k zdravej výžive. Žiaci spoločne recepty zviazali a kuchársku knihu odovzdali kuchárovi Mrkvičkovi. Kuchár Mrkvička tak už vďaka našim najmladším žiakom, nemá problém pripraviť pre princeznú Nitôčku zdravé verzie rôznych jedál.
Mgr. Ivana Tešlárová
Mgr. Lucia Pavlove
Po siedmich rokoch sme opäť oprášili tému „Čomu verili naši predkovia?“ a pripravili súťaž o mytologických bytostiach starých Slovanov.
Keď naši slovanskí predkovia prišli na naše územie, doniesli si so sebou aj svoju kultúru, tradície i svoju mytológiu - vieru v mnohé prírodné božstvá a démonov. Tieto bytosti vládli nad poľami, lúkami, lesmi, vodami či jaskyňami. Medzi slovanskými národmi existovalo veľké množstvo takýchto bytostí nielen v prírode, ale aj v domácnosti.
Každá trieda na druhom stupni si vylosovala mytologickú bytosť, ktorú mala vytvoriť a odprezentovať pred spolužiakmi na súťaži. Žiaci sa rozdelili podľa lósu na dve družstvá. Kapitánkami družstiev boli Mgr. Slávka Pohančaníková a Mgr. Marika Hrablayová. Bola to súťaž vedomostí, šikovnosti a veľkej kopy šťastia. Rýchlosť prihlásenia sa o odpoveď, správna odpoveď a točenie kolesom šťastia priviedli družstvo Červených, ktorí spočiatku prehrávali o 200 bodov, k víťazstvu. Modrí dvakrát vytočili smrtku, ktorá ich obrala o sľubne naštartovanú cestu za víťazstvom.
Akciu sme plánovali na popoludnie a mali sme pre súťažiacich pripravené ešte mnohé súťažno-zábavné aktivity. Žiaľ, pre vysokú chorobnosť žiakov aj pedagógov sa akcia uskutočnila len v rámci dvoch vyučovacích hodín. Dúfame, že sa žiakom súťaž páčila a bola príjemným spestrením posledného vyučovacieho dňa pred jarnými prázdninami.
Ak máte záujem prísť sa pozrieť na naše mytologické bytosti a niečo sa o nich dozvedieť, radi Vás po jarných prázdninách výstavou prevedieme.
Mgr. Dagmar Hrušková
Mgr. Lucia Pavlove
Fašiangové obdobie je spojené so zábavou a karnevalom. V piatok 28. 02. 2025 sa uskutočnil u nás v škole na 1. stupni dlho očakávaný karneval, ktorý bol opäť plný farebných kostýmov, radosti a zábavy. Žiaci prišli oblečení za rôzne postavy z rozprávok a filmov a užili si príjemnú zábavu. Súčasťou karnevalu bola aj súťaž o najkrajšie masky, kde boli žiaci odmenení malou cenou. Na záver sa deti občerstvili buchtami, ktoré pre nás pripravili naše pani kuchárky.
Už teraz sa tešíme, že sa o rok opäť stretneme a prenesieme do sveta tanca a zábavy.
Mgr. Veronika Dunajská
Mgr. Aneta Maková
V dňoch od 17. do 21. februára sa žiaci našej školy zúčastnili lyžiarskeho výcviku na Martinských holiach. Z 21 žiakov bolo 13 začiatočníkov, ktorí sa rozhodli, že sa naučia lyžovať. Cieľ to nebol jednoduchý, lebo to nie je ako násobilka. Sedíš a učíš sa. Nie, nie. Naučiť sa lyžovať znamená mnoho odriekania, mnoho začiatočných pádov, kým nás nohy a lyže začnú počúvať. Ale podarilo sa. Keď sme sa v piatok pozreli na naše lyžiarske umenie, vlastným očiam sme neverili. Zvládol to každý odhodlaný „nelyžiar“. K pohode na lyžovačke prispeli jazdy na lanovke, počas ktorých sme si oddýchli a slniečko, ktoré sa na nás celý týždeň usmievalo.
Celý lyžiarsky výcvik bol sprevádzaný optimistickou atmosférou a nadšením z prvých úspechov na lyžiach. Tento týždeň ukázal, že aj v príjemnom slnečnom počasí a za pomoci kvalitného vybavenia, pod vedením skvelých inštruktorov môže lyžovanie patriť medzi zručnosti, ktoré sa rýchlo osvojujú.
Viac na https://youtu.be/8OyXzeT1wmc
Mgr. Anna Jirku
Mgr. Silvia Petrovičová
PaedDr. Zuzana Škutová
Mgr. Petra Pilátová
Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyky sú najsilnejšími nástrojmi na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete. Materinský jazyk je jedinečný, pretože každému človeku sa ním od narodenia vtláča pečať zaisťujúca osobitné videnie vecí.
Práve deň, akým je Medzinárodný deň materinského jazyka, je vhodnou príležitosťou pripomenúť si, že zásluhou svätých Cyrila a Metoda, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk. Pani učiteľky si pre žiakov 1. stupňa v tento deň pripravili zaujímavé aktivity ako napríklad divadielko o Brémskych muzikantoch, rozprávanie o práci Ľudovíta Štúra, hra so slovami pri tvorbe stromu slov.
Martina Kowalská
Bc. Zuzana Mihaliková
Mgr. Aneta Maková
Veselá a farebná výzdoba na chodbách druhého stupňa avizovala, že sa v našej škole niečo chystá.
A tak aj bolo – 14. februára 2025 sa u nás konal karneval. Žiaci sa naň veľmi tešili a týždne úporne rozmýšľali, akú masku na tento rok zvoliť. O tom, že si na maskách dali záležať, svedčí aj to, že naša odborná porota mala veľmi ťažkú úlohu pri vyhodnocovaní súťaže o najkrajšiu karnevalovú masku.
Víťazmi v kategórii mladší žiaci sa stali:
1. miesto – Kevin Pivník zo 6. B triedy ,
2. miesto – Anna Fiľová zo 6. A triedy,
3. miesto – Linda Ciesarová zo 6. A triedy.
Poradie víťazov v kategórii starší žiaci bolo nasledovné:
1. miesto – Daniela Pokošová zo 6. B triedy,
2. miesto – Michal Pokoš a Radko Langer z 8. A triedy,
3. miesto – K. Petrovičová, D. Voletzová, S. Tkáčiková a M. Gábriš z 9. A triedy.
Žiakom sme karnevalový večer spríjemnili rôznymi súťažami, občerstvením v bufete a diskotékou. Kráľom tanečného parketu sa stal Martin Gábriš z 9. A triedy. Súčasťou tohtoročného karnevalu bola opäť aj tombola. Žiaci s napätím sledovali, či im počas žrebovania bude priať šťastena a potešia sa zo zaujímavých cien.
Cieľom tohtoročného karnevalu bolo nielen príjemne stráviť piatkový večer, zasmiať sa a zabaviť sa. V našich žiakom sme chceli vzbudiť záujem o dobročinnú činnosť, a tak sme vyhlásili finančnú zbierku pre nemocničné oddelenie v breznianskej nemocnici. Vďaka finančnej zbierke, výťažku z tomboly a výťažku z predaja v bufete poputuje nemocničnému oddeleniu krásnych 330 €. Všetkým zamestnancom školy, rodičom žiakov a žiakom, ktorí do zbierky prispeli, zo srdca ďakujeme.
Mgr. Mária Hrablayová
Ing. Adriana Mušková
Mgr. Lucia Pavlove
Mgr. Petra Pilátová
Známe slovenské porekadlo „Zíde z očí, zíde z mysle“ veľmi často uplatňujeme pri nakladaní s odpadom najmä v domácnostiach. Zahodíme odpad do koša, potom do kontajnera, a tým cesta odpadu pre nás končí. V novembri 2024 Ekohliadka 1. stupňa ZŠ vyzvala svojich žiakov k zhotoveniu eko výrobkov, ktoré mohli žiaci vyrobiť spoločne v triede alebo doma vo svojom voľnom čase. Dňa 20. 02. 2025 žiaci prezentovali svoje eko výrobky, ktoré boli veľmi zaujímavé, pretože boli vyrobené z rôzneho odpadového materiálu.
Šikovní žiaci boli odmenení sladkosťou.
Mgr. Alena Dudášová
Dňa 7. 2. 2025 prišla k nám na I. stupeň ZŠ pani Anna Šuchaňová, odborná pracovníčka ochrany prírody, Správy NAPANT s dobrou náladou a úsmevom na tvári. Vyžaroval z nej pokoj a kľud. Jej rozprávanie a aktivity sa niesli v tom istom duchu. Žiakov veľmi zaujala rozprávaním o prírode: O Lesných zvieratách v zime. Dozvedeli sa ako zvieratá prečkávajú zimu, že niektoré zvieratá v zime spia, iné sú aktívne. Okrem zaujímavého a pútavého rozprávania žiakom pripravila aj aktivity, ktoré boli spätnou väzbou na danú prednášku, ktoré sa žiakom veľmi páčili. Ďakujeme za to, že si našla na nás čas. A určite sa budeme tešiť na ďalšie stretnutie s ňou.
Mgr. Alena Dudášová
Mgr. Ľudmila Kuklicová
V nedeľu popoludní sme sa so žiakmi z krúžku vybrali korčuľovať na klzisko v Závadke nad Hronom. Strávili sme aktívny a zábavný čas na ľade, pričom nechýbala dobrá nálada a pohyb, ktorý nás všetkých príjemne naladil. Po korčuľovaní sme si zaslúžili oddych, a tak sme si išli posedieť do pizzerie Biondo, kde sme si vychutnali teplý čaj, pizzu a hranolky. Bola to skvelá príležitosť na neformálne rozhovory a príjemne strávené chvíle mimo školských povinností. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné akcie!
PaedDr. Zuzana Škutová
Mgr. Anna Jirku
Všetkovedko je celoslovenská vedomostná súťaž pre žiakov 2. – 4. ročníka základných škôl. Žiaci si v nej môžu preveriť vedomosti zo všetkých oblastí – vlastiveda, prírodoveda, slovenský jazyk a literatúra, matematika, anglický jazyk, informatická, dopravná, hudobná a výtvarná výchova. Žiaci našej školy sa tiež zapojili do súťaže, ktorá sa konala 26. novembra 2024. Titul Všetkovedko získala žiačka Martina Gregušová (2.A), ktorá sa s počtom bodov 140 umiestnila na krásnom 16. mieste spomedzi 10 771 súťažiacich v tejto kategórii.
Veľkú pochvalu si zaslúžia aj žiaci s nasledujúcim počtom bodov:
Šimon Tomčík, 2.A - 126 bodov
Zita Strapková, 2.A – 119 bodov
Lea Majeríková, 2.A – 91 bodov
Lucia Kánová, 2.A – 77 bodov
Peter Kán, 2.A - 70 bodov
Matej Mikloško, 2.A – 35 bodov
Martin Majerník, 3.A – 98 bodov
Matúš Strapko, 4.A – 119 bodov.
Títo žiaci si odnášajú titul Všetkovedko učeň. Všetci súťažiaci si odniesli domov krásne diplomy, ceruzku a víťazka s titulom Všetkovedko aj vecnú cenu.
Všetkým žiakom srdečne blahoželáme!
Mgr. Martina Mikolajová
Z ľadovej plochy sa tešia žiaci počas celej zimy. Ľad máme väčšinou od decembra do konca februára len pár metrov od našej školy. Vždy, keď je to možné, trávime hodiny telesnej výchovy na klzisku. Ujo Janko nám pustí hudbu, my trénujeme a prekonávame prekážkové trate. Nikomu nevadia občasné pády, užívame si chvíle plné pohybu a zábavy. Ako sa nám darí, si pozrite na fotografiách. Ak to bude možné a počasie nám to dovolí, radi si telesnú výchovu vychutnáme na klzisku.
Tešíme sa, že počet korčuliarov v našej triede stúpa.
žiaci II.A, Mgr. S. Petrovičová
Detský odznak zdatnosti je skvelou iniciatívou, ktorá podporuje aktívny životný štýl a zdravú súťaživosť medzi deťmi. V rámci testovania žiakov druhého stupňa sa žiaci snažili splniť rôzne úlohy a výzvy. Pani učiteľky Mgr. Alena Dudášová a Mgr. Anna Jirku na hodinách telesnej výchovy preverili ich fyzickú zdatnosť, obratnosť a vytrvalosť.
Dvaja žiaci z 9. A triedy, Richard Frgelec a Timea Petrovičová, získali strieborný odznak zdatnosti. Ich výkon a odhodlanie sú príkladom pre ostatných spolužiakov a ukazujú, že s usilovnosťou a odhodlaním je možné dosiahnuť skvelé výsledky.
Gratulujeme Richardovi a Timei k ich úspechu a prajeme im veľa ďalších športových úspechov!
Mgr. Anna Jirku
Dňa 3. 2. 2025, t.j. v pondelok, bude z dôvodu vzdelávania pedagogických zamestnancov skrátené vyučovanie. ŠKD bude v prevádzke.
Vyučovanie bude prebiehať podľa nasledovného harmonogramu:
Vedenie školy

Dňa 26. januára 2025 sme sa opäť vybrali na hokejový zápas, tentoraz medzi tímami HC MONACObet Banská Bystrica a HK32 Liptovský Mikuláš. Zúčastnili sa ho žiaci 9. A a 6.A triedy, ktorí si užívali atmosféru a napínavý športový zážitok. Zápas skončil výhrou HK32 Liptovský Mikuláš 2:1. Mali sme možnosť vidieť množstvo skvelých akcií a pekných gólov. Celý duel sa niesol v športovom duchu a hráči predviedli bojovný výkon až do poslednej sekundy.
Lístky na zápas vyhrala naša žiačka Kiara Petrovičová, čo nás veľmi potešilo. Celý výlet sme si užili. Cestovali sme v piatich autách a šlo o druhú takúto jej akciu. Veríme, že podobná akcia sa bude konať aj v budúcnosti, pretože hokej je šport, ktorý nás spája a prináša nám veľa radosti.
Ďakujeme, Kiarka!
PaedDr. Zuzana Škutová
Riaditeľstvo Základnej školy s materskou školou, Hviezdoslavova 30, Závadka nad Hronom oznamuje, že vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu vo výskyte respiračných ochorení a na základe odporúčania RÚVZ v Banskej Bystrici prerušuje v dňoch od 29. januára 2025 do 31. januára 2025 výchovno-vzdelávací proces. Nástup žiakov do školy je v pondelok 3. februára 2025. Materská škola zostáva v prevádzke.
Mgr. Iveta Kureková, riaditeľka školy

„Poézia je umenie, ktoré sa uskutočňuje prostredníctvom nesmierne plastického materiálu – ľudskej reči.“
Carl Sandburg
Dňa 24. januára 2025 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Zapojili sa doň žiaci 2. až 4. ročníka. Mladí umelci tak dostali príležitosť preukázať svoj umelecký talent a my sme mali možnosť počúvať zvuky a hľadať krásu v slovenskom jazyku. Ďakujeme všetkým zúčastneným a umiestneným žiakom srdečne blahoželáme!
Vyhodnotenie výsledkov
V prednese poézie sa umiestnili:
1. miesto: Martina Gregušová, 2.A
2. miesto: Matúš Strapko, 4.A
3. miesto: Šimon Tomčík, 2.A
Čestné uznanie: Tomáš Majerník, 4.D
V prednese prózy miesta neboli udelené.
Mgr. Martina Mikolajová
Naša "Noc s vedou" bola plná nezabudnuteľných zážitkov a zábavných experimentov. Pripravili sme päť zaujímavých stanovíšť, na ktorých si mohlo 37 žiakov vyskúšať rôzne aktivity. Na stanovišti zábavnej chémie sme vyrobili chemikovú záhradku, sloniu pastu, skákalku a manganistanového chameleóna. Stanovište vedecké maľovanie spojilo umenie s vedou. Žiaci tvorili koláž z výstrižkov novín, časopisov a z vlastnej tvorby – kreslenie a maľovanie im potrebných vedeckých predmetov. V koláži zobrazili rôzne vedné disciplíny – matematiku, biológiu a astronómiu. V kuchynskej fyzike sme ukázali, že aj bežné veci z kuchyne môžu byť zdrojom vedeckého objavovania. Vytvorili sme lávovú lampu, dúhu z lentiliek, farebný dážď, hviezdu a mliečnu cestu. Na stanovišti voňavej biológie sme sa venovali esenciálnym olejom a vôňam, ich terapeutickým účinkom z pohľadu vedy.
Na poslednom stanovišti v telocvični žiaci súťažili v turnaji vo vybíjanej. Počas celej akcie nás prevádzali 4 vedci, ktorí žiakom trpezlivo vysvetľovali princípy vedy a odpovedali na ich zvedavé otázky. Pridala sa aj inšpektorka, ktorá dohliadala na regulérny priebeh súťaže a ocenila kreativitu žiakov a organizáciu. Najväčším dobrodružstvom však bolo to, že sme spali v škole. Večer plný vedy vyvrcholil spoločným rozprávaním príbehov a smiechom, čo vytvorilo pozitívnu atmosféru. Noc s vedou bola dôkazom, že učenie môže byť nielen poučné, ale aj zábavné a inšpiratívne.
Vedkyne: Mgr. Anna Jirku, Mgr. Slávka Pohančaníková, Ing. Marta Orolínová, Mgr. Ingrid Citterbergová
PaedDr. Zuzana Škutová
Powered by aSc EduPage