• Revitalizácia náučného chodníka, Nadácia SPP

• Vyhodnotenie:

Keď sme pracovali na realizácií predošlého projektu “V náručí národných parkov”, od polovice septembra 2009 začalo pršať. Dažde trvali až do nástupu zimy. Projekt sme nemohli ani dokončiť. Presne ako cez kopír sa to dialo aj tento rok. Po nástupe do školy sme začali dobiehať učivá, čo sme počas 1. vlny koronakrízy zameškali. Od polovice septembra na technickej výchove a pracovnom vyučovaní žiaci pripravovali lavičky, pílili, šmirglovali, brúsili. Robili terénne úpravy, výrub náletových drevín. Koncom septembra každodenné dažde narušili harmonogram prác. V rozmočenom teréne sa nedalo pokračovať na terénnych prácach. Obecný úrad nám poskytol aj techniku, no tá narobila viac škody ako úžitku. Do úpravy terénu sme sa už do uzavretia školy z dôvodu pandemickej situácie nedostali.
            Stihli sme osadiť 4 obojstranné informačné tabule na revitalizovaný chodník. Poskytujú množstvo informácií a obrazového materiálu o národných parkoch v našom okolí. Vyrobilo sa 8 lavičiek, ktoré budú lemovať prístupový chodník do školy. Sedenie so 4 lavicami a stoličkami vytvorilo dostatočný priestor na využitie vo výchovno-vzdelávacom procese. Žiaľ, veľa práce sa pre nepriaznivé počasie, prechod na dištančné vzdelávanie druhého stupňa, protiepidemiologické opatrenia muselo preložiť na jar.

Nie všetky stanovené ciele vieme v súčasnej dobe zhodnotiť. Je však už teraz isté, že revitalizácia chodníka umožnila jeho využívanie ako prírodnej učebne a inovatívneho prvku moderného edukačného procesu. Už pri realizácií jednotlivých etáp sme badali zvýšený záujem žiakov o pomoc pri jeho budovaní. Ochota žiakov pracovať aj v poobedňajších hodinách nás prekvapovala. Museli sme vypracovať harmonogram služieb, aby bolo dostatok náradia a zabezpečený pedagogický dozor. Najstarší žiaci pomáhali pilčíkovi pri výrobe lavičiek, školníkovi pri povrchovej úprave dreva. Chlapci aj dievčatá sa veľmi tešili na nový náučný chodník.

Už počas ukončenia čiastkových aktivít a prác na náučnom chodníku nielen žiaci, ale aj hostia školy, pozitívne hodnotili zmenu priestoru pred školou. Zmena sa nedotkne len estetickej stránky, ale hlavne zmysluplného využitia plochy na výchovno-vzdelávacie účely. Pri realizácii nám podal pomocnú ruku aj miestny podnikateľ a povrchovo upravil pod dlažbu priestor na sedenie. Výrobca lavičiek a tabúľ bezplatne osadil tabule. Plánované otvorenie náučného chodníka počas mesiaca úcty k starším malo byť uskutočnené v spolupráci s Úniou dôchodcov a Poľovníckym združením Kolesárová. Súčasťou otvorenia bol aj podporený futbalový turnaj medzi okolitými školami Futbalom proti rasizmu. Pre vyššie spomenuté, nami nezapríčinené prekážky, sa otvorenie náučného chodníka neuskutočnilo.

Zákaz združovania sa, uzavreté športoviská a núdzový stav nám nedovoľujú plné využívanie náučného chodníka a jeho oddychovej zóny. Preto nemôžeme objektívne zhodnotiť dosiahnutie stanovených cieľov vzhľadom na cieľové skupiny. Veríme, že žiaci a učitelia aj po návrate do škôl budú pokračovať vo výrobe vtáčích kŕmidiel, domčekov pre hmyz a príprave environmentálnych aktivít pre mladších žiakov. Na jar nás ešte čakajú terénne práce, osadenie dlažby pod sedenie a sadenie rastlinného materiálu.

Pri realizácií sme sa stretli s ochotou ľudí pomôcť škole a dobrej veci. Miestny podnikateľ pomohol s úpravou podkladu plochy na uloženie dlažby pod sedenie/ oddychovú zónu. Dodávateľ sedenia a tabúľ bezplatne osadil tabule. Autoškola poskytla nákladné vozidlo na dovoz sedenia a tabúľ od dodávateľa. Rodičia našich žiakov promtne reagovali a pomohli pri výkladke sedení a tabúľ v neskorých večerných hodinách.
            Realizáciu projektu negatívne ovplyvnilo nepriaznivé daždivé počasie. Trojtýždňové intenzívne dažde rozmočili terén a znemožnili potrebné terénne úpravy. Sprísnené protiepidemiologické opatrenia v školách nedovoľovali práce v zmiešaných skupinách. Na náučnom chodníku mohla pracovať vždy len jedna trieda, museli byť dodržané rozostupy a bola potrebná následná dezinfekcia náradia. Po prechode na dištančné vzdelávanie sa práce na chodníku zastavili úplne. Aj napriek nepriazni sa nám podarilo gro projektu zvládnuť.

Fotogafie z prác nájdete v sekcii Žiaci a Rodičia - Fotoalbum - Projekt Revitalizácia náučného chodníka zo dňa 21.9.2020.

Mgr. Hrušková Dagmar, Mgr. Belková Anna