• Zelená škola

• Burza šatstva

• BURZA OBNOSENÉHO ŠATSTVA

Každý z nás produkuje zmesový komunálny odpad, ktorý okrem obalových materiálov,  obsahuje aj veci určené k osobnej spotrebe. Je to oblečenie, ktoré je súčasťou nášho každodenného života a po opotrebovaní sa stáva odpadom.

V dňoch 17. - 20. decembra 2012 naša škola zorganizovala v budove školy Burzu obnoseného a nepotrebného šatstva. Aby sa nám oblečenie doma zbytočne nekopilo a aby sme ho zbytočne nevyhadzovali, pokúsili sme sa ho využiť aj inak. Žiaci i pedagógovia zásobili sklad mnohými zaujímavými kúskami oblečenia, ktoré sme spoločne ocenili symbolickými cenami. Širšiu verejnosť sme o trhoch informovali prostredníctvom obecného rozhlasu. V poobedných hodinách  pedagógovia vypomáhali starším žiačkam pri predaji tovaru. Patrí im veľká poklona, počínali si ako profesionálne predavačky. Rodičia s deťmi si oblečenie mohli vo vedľajších priestoroch pokojne odskúšať a vybrať správne veľkosti. Vzhľadom na ročné obdobie sa najviac míňalo zimné oblečenie. Suma, ktorú sme utŕžili, nebola najmenšia. Zisk z predaja v hodnote 54, 57 € využijeme pre našu školu na nákup nádob na separovanie odpadu. Oblečenie, ktoré sa nepredalo, sme odviezli na Farskú charitu v Brezne. Veríme, že poslúži tým, čo to najviac potrebujú.

Lacným nákupom recyklujeme šatstvo, o ktoré už iní nemajú záujem a zároveň pomáhame znižovať množstvo nového oblečenia, ktoré by sa muselo vyrobiť. O problematike životného prostredia nestačí len získavať vedomosti, ale je zároveň nevyhnutné snažiť sa zmeniť naše konanie. Urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť.

Mgr. Petrovičová S